Vitamín C a jeho neoceniteľný prínos

<strong>Vitamín C a jeho neoceniteľný prínos</strong>

Vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, je kľúčovým vitamínom, ktorého prínos pre ľudské zdravie je nesmierne široký a rozmanitý. Tento vodou rozpustný vitamín, nevyhnutný pre rad vitálnych funkcií v tele, nie je schopný ľudský organizmus syntetizovať, a je teda nutné ho získavať z potravy alebo tabliet, ktoré vitamín C obsahujú. Vitamín C si ľudské telo neukladá a prebytočné množstvo je vylúčené močom, čo podtrhuje potrebu jeho pravidelného príjmu.

Výhody vitamínu C pre ľudské telo

 • Podpora imunitného systému je jednou z najvýznamnejších funkcií vitamínu C. Pôsobí ako silný antioxidant, chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporuje produkciu bielych krviniek, ktoré sú základom imunitnej obrany tela. Práve vďaka týmto vlastnostiam môže vitamín C pomôcť znížiť dobu trvania a závažnosť bežných respiračných infekcií, vrátane nachladenia.
 • Zlepšenie absorpcie železa z rastlinných zdrojov je ďalšou dôležitou funkciou vitamínu C. Železo je kľúčový minerál, ktorý sa podieľa na radu základných procesov v tele, vrátane transportu kyslíka v krvi. Vitamín C zvyšuje jeho biologickú dostupnosť.
 • Podpora produkcie kolagénu je nevyhnutná pre udržanie zdravia kože, vlasov, nechtov a spojivového tkaniva. Kolagén, ako hlavná štruktúrna bielkovina v tele, podporuje elasticitu a regeneráciu kože a je dôležitý pre hojenie rán. Vitamín C je kľúčový pre syntézu kolagénu, čo z neho činí zásadnú živinu pre udržanie pevnej, pružnej a mladistvo vyzerajúcej kože.
 • Antioxidačné účinky vitamínu C prispievajú k ochrane pred oxidatívnym stresom a môžu znížiť riziko vzniku chronických ochorení, vrátane srdcových chorôb a niektorých typov rakoviny. Antioxidanty, ako je vitamín C, neutralizujú voľné radikály a chránia telo pred poškodením.
 • Hrá úlohu aj v zlepšení nálady a znižovaní príznakov depresie. Jeho antioxidačné vlastnosti môžu mať priaznivý vplyv na duševné zdravie tým, že chránia neuróny pred poškodením.
 • Ochrana zraku je ďalšia oblasť, kde vitamín C ukazuje svoj potenciál. Jeho antioxidačné vlastnosti môžu pomôcť spomaliť progresiu vekom podmienenej makulárnej degenerácii a znížiť riziko katarakty.
 • Vedecké štúdie podporujú použitie vitamínu C v prevencii a liečbe rôznych stavov. Výskumy ukázali, že vyšší príjem tohto vitamínu je spojený s nižším rizikom srdečných chorôb, znížením krvného tlaku hypertenzných pacientov a lepšou elasticitou ciev, čo sú všetko faktory, ktoré prispievajú k ich celkovému zdraviu. Bolo tiež zistené, že vitamín C môže mierniť symptómy alergie tým, že znižuje uvoľňovanie histamínu, čo môže viesť k lepšej kontrole alergických reakcií.

Nedostatok vitamínu C

Nedostatok vitamínu C v tele môže viesť k množstvu zdravotných problémov a komplikácií. Ide o esenciálny vitamín, ktorý si telo nie je schopné samo vyrobiť. Musí byť, preto pravidelne prijímaný v dostatočnom množstve s potravou.  

Hlavné problémy spojené s jeho nedostatkom:

 • Historicky najznámejším ochorením spôsobeným nedostatkom vitamínu C je skorbut. Príznaky skorbutu zahŕňajú únavu, slabosť svalov, bolesti kĺbov a svalov, krvácanie ďasien a podkožné krvácanie. Skorbut môže viesť aj k vážnejším komplikáciám, ako sú anémie, problémy s hojením rán a v ťažkých prípadoch aj smrť.
 • Zvýšená náchylnosť k infekciám. Nedostatok vitamínu C oslabuje imunitný systém, čo zvyšuje náchylnosť k infekčným ochoreniam, vrátane bežného nachladenia a ďalších respiračných infekcií.
 • Zlé hojenie rán. Vitamín C je kľúčový pre tvorbu kolagénu, dôležitého proteínu potrebného pre proces hojenia. Bez dostatočného príjmu vitamínu C sa hoja rany pomalšie, čo zvyšuje riziko infekcie a komplikácie.
 • Problémy s kožou, vlasmi a nechtami. Nedostatok vitamínu C môže viesť k suchej a poškodenej koži, krehkým nechtom a suchým, lámavým vlasom. To je čiastočne spôsobené zníženou schopnosťou tela produkovať kolagén.
 • Možné chronické ochorenia. Dlhodobý nedostatok vitamínu C bol spojený s vyšším rizikom niektorých chronických ochorení, vrátane srdečných chorôb a určitých typov rakoviny, pravdepodobne kvôli nižšej úrovni antioxidantov v tele.
 • Únava a slabosť. Jedným z raných príznakov nedostatku vitamínu C je všeobecná únava a slabosť, ktorá môže byť spôsobená zníženou tvorbou energie a zlou absorpciou železa.
 • Zhoršenie duševného zdravia. Nedostatok vitamínu C bol tiež spojený s anxióznymi stavmi a depresiami. Vitamín C hrá rolu v syntéze neurotransmiterov, ktoré ovplyvňujú náladu, ako je sérotonín.

Pre koho je vitamín C najdôležitejší?

Vitamín C je životne dôležitý pre všetkých ľudí, pretože zohráva kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách. Existujú však určité skupiny osôb, pre ktorých môže byť príjem vitamínu C obzvlášť dôležitý alebo prospešný.

Sú to:

 • Osoby s vysokým rizikom infekcií
 • Fajčiari
 • Osoby s nedostatkom železa (vegetariáni a vegáni)
 • Športovci a tí, ktorí sa intenzívne venujú fyzickej aktivite
 • Osoby staršieho veku
 • Tehotné a dojčiace ženy
 • Ľudia so stresom a vysokou pracovnou záťažou

Okrem prírodných zdrojov možno príjem vitamínu C doplniť aj prostredníctvom tabliet, čo môže byť vhodné pre jedinca s obmedzeným príjmom čerstvého ovocia a zeleniny alebo pre tých, ktorí majú zvýšenú potrebu tohoto vitamínu z dôvodu zdravotného stavu alebo životného štýlu.

RECUPLUS je značka, ktorá načúva potrebám vášho zdravia

Pred časom sme rozšírili svoju ponuku začlenením vlastnej kozmetiky značky RECUPLUS a na základe veľkého ohlasu našich zákazníkov teraz predstavujeme nový rad produktov v oblasti podpory zdravia a prevencie. Vďaka priamej spolupráci s renomovanými českými výrobcami garantujeme produkty s optimálnym zložením a vysokou kvalitou, bez zbytočných sprostredkovateľov. Tieto produkty sú odpoveďou na vaše želania a potreby. U RECUPLUS si ceníme toho najcennejšieho – vášho zdravia.

Ďalšie z produktov RECUPLUS podporujúce zdravie:Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.