Vyrobte si originálnu sviečku

Vyrobte si originálnu sviečku

Vytvorte si romantickú atmosféru pri večernom posedení s vlastnoručne vyrobenou sviečkou! Alebo niekomu urobte radosť originálnym darčekom. 

Aký vosk vybrať?

Včelí vosk

Je 100 % prírodný a vonia za medom. Je ale drahší, pretože včelí vosk je plást bez medu. Odporúčame preto používať tento vosk iba zriedka. Nezaťažíte tak prírodu.

Parafínový vosk

Väčšina sviečok v obchodoch je vyrobená z bieleho parafínu. Pridáva sa do nej stearín, ktorý zjednodušuje vyberanie z formy, zintenzívňuje farbu, nevytvára kazy vo vosku a výsledná sviečka je tvrdšia a horí pomalšie.

Palmový vosk

Je prírodný, dlhšie horí, dym je minimálny. Ale zároveň nie je ekologický, pretože sa kvôli palmovému oleju odlesňujú veľké plochy pralesov.

Sójový vosk

Najlepší variant vosku z prírodného obnoviteľného zdroja. Vydrží horieť dlhšie ako sviečka z parafínu.

TIP: Dopredu sa rozhodnite, ako má sviečka vyzerať. Ak chcete sviečku bez obalu, vosk nalejte do formy, z ktorej ju potom ľahko vyberiete. Nechcete sviečku nikam vyklápať? Zvoľte nádobu, ktorá sa vám bude najviac páčiť a začnite s výrobou.

Materiál a postup

 • 850 g vosku
 • Starý hrniec – na rozpustenie vosku
 • Formy, do ktorých budete nalievať roztopený vosk
 • Stará varecha
 • Niekoľko knôtov
 • Dekorácie na ozdobenie sviečky
 • Farbivo
 • Esenciálny olej

Postup:

 1. Do hrnca nasypte vosk. Nádobu dajte do vodného kúpeľa a vosk rozpustite za stáleho miešania.
 2. Medzitým si pripravte knôty a formy. Do foriem umiestnite knôty vo zvislej polohe. Upevnite ich, aby ostali v strede sviečky.
 3. Až sa vosk úplne rozpustí, odstavte nádobu z vodnej kúpele. Akonáhle sa vosk mierne ochladí, môžete primiešať esenciálny olej a farbivo.
 4. Vosk nalejte do pripravených foriem alebo nádob. Nádoby podložte utierkou, nech nie sú v kontakte so studeným povrchom.
 5. Až vosk začne tuhnúť, ozdobte vršky sviečok kvetmi, bylinkami, korením alebo trblietkami.
 6. Vosk do 24 hodín stuhne úplne. Hotovú sviečku vyklopte z formy, ak ste sa rozhodli mať ju bez obalu.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.