Ďalší úspešný charitatívny projekt

Ďalší úspešný charitatívny projekt

Ako možno už viete, spoločnosť PackWay spolupracuje už 12 rokov s Nadačným fondom Zdeňky Žádníkovej. Máme za sebou niekoľko desiatok spoločných projektov, ktoré majú za cieľ zlepšiť prostredie v nemocniciach predovšetkým výtvarnou výzdobou v podobe nástenných malieb, ale aj orientačnými systémami prípadne aj zariaďovacími prvkami. Spoločnými projektmi sa snažíme pomôcť starostlivému personálu aj lepšej adaptácii detského pacienta na pobyt v nemocnici a tým súčasne aj k rýchlejšiemu a úspešnejšiemu priebehu liečby.

V máji bol predaný druhý tohtoročný projekt, a to výtvarná výzdoba v Nemocnici Milosrdných sestier sv. Karla Boromejského v Prahe 6. Premena sa týkala priestoru oddelenia paliatívnej starostlivosti a čakárne pre drogovo závislých do 18 rokov, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti a v Česku je jediná svojho druhu.

Samotné predanie výtvarnej výzdoby oddelenia paliatívnej starostlivosti a čakárne pre drogovo závislých do 18 rokov bolo spojené s krásnou hudbou, za ktorú patrí veľká vďaka husľovému virtuózovi Jaroslavovi Svěcenému. Majster Svěcený potešil svojou hrou nielen všetkých zúčastnených pri slávnostnom ceremoniáli, ale vykúzlil úsmev na perách i veľa pacientom na izbách. 

Vzhľadom k charakteru oddelenia paliatívnej starostlivosti, zvolil tentokrát výtvarník Libor Škrlík pokojný a meditatívny štýl. Celkové poňatie vychádzalo z členitosti a svetelnosti priestoru a tiež špecifík prevádzkovateľa zariadenia. Základná myšlienka premeny bola kombináciou jemných nástenných malieb v podobe lunet a tiež nádherných vitrážových okien.

Nástenné maľby sú tematicky rozdelené – Cesta, Voda, Most, Krajina a Sen. Jedná sa o neutrálne pohľady do prírody v rôznych farebných tónoch. Pôsobia zasnene a nechávajú každému dostatočný priestor pre vlastnú fantáziu. Originálne lunety prepájajú celý priestor oddelenia od vchodu až po spoločenskú miestnosť. 

Vitrážové okná sú dielom chrudimskej firmy Barons a výsledok je skutočne nádherný. Táto technika spočíva v kombinácii skla a olovených pásikov, ktoré plochu rozčleňujú na motív stromu, znaku radu Boromejok a ďalšie geometrické prvky. Pod sklom je maliarské plátno natiahnuté na vnútornom ráme v tvare gotického okna. Farba na plátno bola nanášaná technikou klasickej maľby a americkej retuše. Samotné sklo je nafarbené iba čiastočne zo zadnej strany špeciálnou farbou. Celá konštrukcia je pomerne tažká, a preto ju zabezpečujú špeciálne vyrobené kovové rámy so spevňujúcimi pásmi.

Na prianie zdravotnického personálu boli takisto zakúpené dve červené sedacie súpravy, pretože súčasné boli v nevyhovujúcom stave.

Výzdoba čakárne pre drogovo závislé deti do 18 rokov bola vytvorená s ohľadom na vekové zloženie pacientov a tiež tesnej blízkosti vchodu na paliatívne oddelenie. Po dohode s personálom bol zvolený motív hviezdnej oblohy. Na štylizovanej mape sveta sú pomocníci a na oblohe názvy súhvezdí. Celá inštalácia je pomerne veľká, má tri metre na dĺžku a 180 cm na výšku a je vyrobená z MDF dosiek. Povrch je upravený frézovaním a vrstvením materiálu. Všetko je nalakované, aby boli splnené požiadavky na ochranu a hygienu.

Práca na projekte pre rád sestier Boromejok bola vo veľa smeroch náročná, ale bola zároveň veľmi obohacujúca v iných oblastiach. Zažili sme tu veľa iného, nového, a predovšetkým potom duchovný rozmer, ktorý v bežných typoch zdravotníckych zariadení nie je tak zreteľný.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.